O metodzie Core Energetics

To metoda współczesnej psychoterapii zorientowanej na ciało, która wierzy, że ciało człowieka wyraża jego wewnętrzne konflikty i ciało pierwsze pamięta swoje wczesnodziecięce doświadczenia (z okresu gdy nie potrafiliśmy jeszcze mówić, nazywać i wyrażać tego, co czujemy i potrzebujemy).  Każda sesja łączy rozmowę i pracę z ciałem. Każda sesja jest inna, zależy to od potrzeb i specyfiki klienta. Praca w terapii Core Energetics odbywa się poprzez ćwiczenia obejmujące ruch, oddychanie, dźwięk i inne techniki. Ćwiczenia te pozwalają nam zrozumieć, przekształcić i odblokować obrony z przeszłości, które kiedyś ratowały nam życie, a dziś są zbędne i nie pozwalają nam w pełni realizować siebie i cieszyć się z życia.

Dzięki różnym technikom pozbywamy się napięć w ciele i uwalniamy naszą energię życiową, dzięki której możemy dotknąć esencji naszego bytu, źródła uzdrowienia, mądrości, radości i kreatywności.

Jak powstało Core Energetics

Terapia Core Energetics została stworzona przez Johna Pierrakosa. W latach czterdziestych Pierrakos praktykował w Nowym Jorku jako psychiatra i studiował u Wilhelma Reicha. Wraz z Alexandrem Lowenem opracował bioenergetykę, wykorzystując koncepcje energetyczne Reicha. Mówi się, że Pierrakos i Lowen postawili pacjentów „na nogi”. W czasach gdy tworzyli oni bioenergetykę większość sesji pracy z ciałem odbywała się w pozycji leżącej (na tzw. kozetce). Lowen i Pierrakos opracowali szereg ćwiczeń, dzięki którym ich pacjenci mogli skontaktować się z trudnymi emocjami oraz wyrazić je poprzez ciało, dzięki czemu odzyskiwali większą radość i witalność.

Alexander Lowen i John Pierrakos
Alexander Lowen i John Pierrakos – rok 1996

W 1964 roku John Pierrakos poznał Evę Broch, liderkę Pathwork. Pod jej wpływem Pierrakos stworzył Core Energetics, przenosząc nacisk z analizy obron na kultywowanie twórczego i duchowego ja. To odróżnia tę psychoterapię od innych terapii koncentrujących się na chorych częściach jaźni. W Core Energetics terapeuta jest związany ze zdrową esencją klienta, a nie z jego patologią.

Zapraszam Cię do kontaktu